To nas wyróżnia!

Kuratorium Oświaty w Warszawie

Do końca roku szkolnego

Konkurs plastyczny PDF Drukuj E-mail

OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY „ŚWIAT DINOZAURÓW”

Nazwa dinozaury wywodzi się z języka greckiego i oznacza straszny jaszczur. Ta nazwa doskonale oddaje charakter niektórych gatunków tych stworzeń. Cała wiedza o tych niezwykłych zwierzętach pochodzi ze śladów jakie pozostawiły one po sobie w różnych zakątkach Ziemi. Ślady te to przede wszystkich kawałki kości i szkieletów, zwane skamieniałościami. Niezwykle rzadko zdarzają się znaleziska bardzo dużych fragmentów lub nawet całych szkieletów. O budowie dinozaurów wnioskuje się na podstawie kawałków kości, z których odtwarza się modele całych szkieletów. Źródłem wiedzy o wyglądzie i życiu dinozaurów są także tak zwane koprolity. Należą do nich odciski miękkich części ciała, skamieniałe narządy wewnętrzne i tropy, ale te można spotkać naprawdę rzadko. Zachowane części dinozaurów dają jedynie szczątkową wiedzę o tych zwierzętach. To co zachowało się do dziś jest bowiem maleńką cząstką tego, co pozostało po dinozaurach zaraz po ich wyginięciu. Nie wszystkie dinozaury były ogromne i ciężkie. Najwięcej wiemy o tych ostatnich, ponieważ fragmenty ich dużych kości zachowały się do dziś, w przeciwieństwie do tych mniejszych, które przez ten czas uległy całkowitemu rozkładowi.

Regulamin konkursu

• Temat: „Świat dinozaurów" Temat można potraktować szeroko: same dinozaury, ich otoczenie, roślinność...
  • Technika: malarstwo, malarstwo na szkle, grafika, collage, rysunek, techniki mieszane, ceramika, papieroplastyka, rękodzieło.
  • Format prac płaskich: A-4 - A-0, przestrzennych 50x50 cm. Techniki mieszane powinny być ograniczone o materiały nietrwałe (np. kasze, makarony, plastelinę...). Proszę nie rolować prac.
  • Uczestnik może przedstawić maksymalnie jedną pracę. Limit prac ze szkoły 15 sztuk.

Prace należy nadsyłać do 15 KWIETNIA 2012 roku

do Bożeny Czyż-Kępińskiej