MamboPL.com
 
Menu g┬│├│wne
AKTUALNO┬ŽCI
Start
To nas wyr├│┬┐nia!
O szkole
Dokumenty szko┬│y
Rada Rodzic├│w
Patron szko┬│y
-------------------
Wydarzenia
Nasza gazetka
-------------------
Kalendarz szko┬│y
Spotkania z rodzicami
Plan lekcji i dzwonki
Po godzinach
Podrêczniki
Sto┬│├│wka
-------------------
WOLONTARIAT
SPORT
CHÓR
------------------
Projekt edukacyjny
Zam├│wienia Publiczne
Linki
Podstawa programowa

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Centalna Komisja Egzaminacyjna

Okrêgowa Komisja Egzaminacyjna

Serwis Biura Edukacji m. st. Warszawy

Kuratorium O┬Âwiaty w Warszawie

Platforma edukacyjna

Projekt

 

Wydarzenia 2016 - 2017

Warsztaty w Polskim Zwi┬▒zku Niewidomych

┬á┬á┬á┬á┬á 16 wrze┬Ânia 2016 roku klasa IIIB wzi├¬┬│a udzia┬│ w┬áwycieczce do Polskiego Zwi┬▒zku Niewidomych. Celem warsztat├│w by┬│o pokazanie, w┬ájaki spos├│b mo┬┐na pom├│c osobom niewidomym oraz jak radz┬▒ sobie na co dzie├▒. Najpierw uczniowie poznali Prowadz┬▒cego. Na wst├¬pie uczniowie obejrzeli filmik przedstawiaj┬▒cy sytuacj├¬, jak powinno si├¬ pomaga├Ž osobie pozbawionej zmys┬│u wzroku. Potem zosta┬│y poprowadzone rozmowy na ten temat, opr├│cz tego Prowadz┬▒cy pokaza┬│, jak niewidomi pos┬│uguj┬▒ si├¬ lask┬▒, kt├│ra pomaga im unikn┬▒├Ž wej┬Âcia na przeszkody poprzez naznaczenie terenu. Uczestnicy wycieczki mieli mo┬┐liwo┬Â├Ž odczu├Ž, jak porusza si├¬ kto┬ pogr┬▒┬┐ony w┬áciemno┬Âci. Nast├¬pnie na┬│o┬┐yli ciemne opaski na oczy i┬áotrzymali laski, aby przej┬Â├Ž si├¬ po pomieszczeniu. Potem wszyscy podzielili si├¬ na trzy grupy. Odbyli rozmowy o┬áprzedmiotach codziennego u┬┐ytku u┬│atwiaj┬▒cych ┬┐ycie niewidomym, alfabecie Braile'a oraz wykorzystywaniu pozosta┬│ych zmys┬│├│w.

Ka┬┐dy z┬áuczni├│w otrzyma┬│ karteczk├¬ ze swoim imieniem napisanym przy pomocy specjalnej maszyny s┬│u┬┐┬▒cej do pisania Brajlem. Podczas warsztat├│w klasa zda┬│a sobie spraw├¬ z┬átego, ┬┐e mo┬┐na zwyczajnie ┬┐y├Ž bez zmys┬│u wzroku. Funkcjonowanie u┬│atwiaj┬▒ im przedmioty, kt├│re wydaj┬▒ d┬╝wi├¬ki lub z┬ápomoc┬▒ dotyku informuj┬▒ o┬áwadze, temperaturze. Na zako├▒czenie zaj├¬├Ž w┬ápokoju zosta┬│o zgaszone ┬Âwiat┬│o i┬áwszyscy usiedli w┬ákole, turlaj┬▒c pi┬│k┬▒ z┬áukrytym w┬á┬Ârodku dzwonkiem. Dzi├¬ki temu nie widz┬▒c siebie nawzajem mogli ┬│apa├Ž pi┬│k├¬, s┬│ysz┬▒c charakterystyczny d┬╝wi├¬k. Przed wyj┬Âciem z┬ábudynku Prowadz┬▒cy zwr├│ci┬│ si├¬ do grupy, m├│wi┬▒c,┬┐e teraz b├¬d┬▒ wiedzieli, co zrobi├Ž, gdy spotkaj┬▒ osob├¬ niewidom┬▒ potrzebuj┬▒c┬▒ pomocy.

Natalia Oljasz 3b(1669kB) (1669kB)Certyfikaty

Certyfikat Szko┬│y Wspieraj┬▒cej Uzdolnionych

(1669kB)

Certyfikat "Varsavianistyczna Szko┬│a"

(1669kB)

Certyfikat Dru┬┐yny Szlachetnej Paczki

(1669kB)

Certyfikat Szko┬│y z Klas┬▒

(1669kB)

Kalendarz
Do ko├▒ca roku szkolnegoGimnazjum nr 2 im. Kawaler´┐Żw Orderu Wojennego Virtuti Militari
Warszawa - Mokot´┐Żw 2007