MamboPL.com
 
Menu g┬│├│wne
AKTUALNO┬ŽCI
Start
To nas wyr├│┬┐nia!
O szkole
Dokumenty szko┬│y
Rada Rodzic├│w
Patron szko┬│y
-------------------
Wydarzenia
Nasza gazetka
-------------------
Kalendarz szko┬│y
Spotkania z rodzicami
Plan lekcji i dzwonki
Po godzinach
Podrêczniki
Sto┬│├│wka
-------------------
WOLONTARIAT
SPORT
CHÓR
------------------
Projekt edukacyjny
Zam├│wienia Publiczne
Linki
Podstawa programowa

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Centalna Komisja Egzaminacyjna

Okrêgowa Komisja Egzaminacyjna

Serwis Biura Edukacji m. st. Warszawy

Kuratorium O┬Âwiaty w Warszawie

Platforma edukacyjna

Projekt

 

Historia orderu
HISTORIA ORDERU

Order VM by┬│ i jest nierozerwalnie zwi┬▒zany z bohaterskimi dziejami Polski od 1792 r., kiedy wojsko polskie kampanii polsko - rosyjskiej stan├¬┬│o w obronie Konstytucji 3 Maja. Przez ponad 200 lat jest on historycznie najstarszym i najwa┬┐niejszym odznaczeniem ┬»o┬│nierza Polskiego.
Image W histori├¬ OVM wpisuj┬▒ si├¬ tragiczne dzieje naszej Ojczyzny: wojna 1792 r., okres niewoli, powsta├▒ narodowych, kampania wojenna 1914-1921r., odzyskanie niepodleg┬│o┬Âci w 1918r., wojna z bolszewikami w 1920 r., dzia┬│ania wojenne Ludowego Wojska Polskiego na pocz┬▒tku II wojny ┬Âwiatowej i Polskich Si┬│ Zbrojnych na zachodzie we Francji, W┬│oszech, Belgii, Holandii, Niemczech i w Afryce w latach 1940-1945.
Prawo do tego odznaczenia dawa┬│y wyj┬▒tkowe osi┬▒gni├¬cia na polu walki, m├¬stwo i odwaga w boju, bieg┬│o┬Â├Ž w sztuce wojennej, po┬Âwi├¬cenie dla Ojczyzny z nara┬┐eniem w┬│asnego ┬┐ycia. Tytu┬│ Kawalera Orderu by┬│ przywilejem (dawniej zr├│wnaniem w prawach do nagrody szeregowego ┬┐o┬│nierza z oficerem). Ksi┬▒┬┐├¬ J. Poniatowski, T. Ko┬Âciuszko i J. Pi┬│sudski to najbardziej znani Kawalerowie Orderu VM. W┬Âr├│d odznaczonych obok ┬┐o┬│nierzy i oficer├│w z Warszawy, innych miast i miasteczek s┬▒ kr├│lowie, kobiety, duchowni, Polacy i cudzoziemcy.Image Obecnie klub liczy ponad 230 odznaczonych, ┬┐o┬│nierzy wszystkich front├│w walk o Polsk├¬, ┬┐o┬│nierzy wrze┬Ânia, legionist├│w, partyzant├│w AK, AL, BCH, powsta├▒c├│w warszawskich o nielicznej ju┬┐ grupy Cichociemnych, w tym mieszkaj┬▒cych na sta┬│e w USA, Australii i Francji. S┬▒ oni przyk┬│adem tragicznej historii naszego narodu i m├¬stwa or├¬┬┐a polskiego. Order VM pozwala┬│ narodowi polskiemu trwa├Ž na przek├│r zaborcom i naje┬╝d┬╝com. Przetrwa┬│ mimo wielu zamach├│w na jego istnienie (okres powstania styczniowego i czasy PRL-u). Idea┬│y polskiego or├¬┬┐a: "Honor i Ojczyzna" (dewiza umieszczana na orderze) - s┬▒ bliskie nam, nauczycielom i uczniom Gimnazjum nr 2. Pragniemy, by nasz absolwent dorasta┬│ jako ┬Âwiadomy swoich korzeni Polak-patriota i obywatel Europy XXI wieku, kt├│ry zdaje sobie spraw├¬ z tego, jak┬▒ rol├¬ odegra┬│ Order VM w ocaleniu to┬┐samo┬Âci narodowej i mo┬┐e odegra├Ž teraz, gdy nasi ┬┐o┬│nierze podejmuj┬▒ dzia┬│ania w obronie idea┬│├│w mi├¬dzynarodowych, walcz┬▒ z terroryzmem, kt├│ry nie zna granic, buduj┬▒ Pok├│j ┬Žwiatowy.

Certyfikaty

Certyfikat Szko┬│y Wspieraj┬▒cej Uzdolnionych

(1669kB)

Certyfikat "Varsavianistyczna Szko┬│a"

(1669kB)

Certyfikat Dru┬┐yny Szlachetnej Paczki

(1669kB)

Certyfikat Szko┬│y z Klas┬▒

(1669kB)

Kalendarz
Do ko├▒ca roku szkolnegoGimnazjum nr 2 im. Kawaler´┐Żw Orderu Wojennego Virtuti Militari
Warszawa - Mokot´┐Żw 2007